Wybierając złoto inwestycyjne, możemy się zdecydować zarówno na sztabki, jak i monety. Złote monety bulionowe, nazywane również inwestycyjnymi lub lokacyjnymi, to jeden z najpopularniejszych sposobów na lokatę kapitału w złocie. Do wyboru jest jednak wiele monet z różnych światowych mennic – co w takim razie wybrać? Sprawdzamy, które monety cieszą się największą popularnością wśród inwestorów.

TOP 5 monet bulionowych ze złota

Na rynku złota funkcjonuje określenie „Wielka Piątka”, która odnosi się do najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych monet bulionowych na świecie. Są to złote monety najchętniej wybierane przez inwestorów – głównie ze względu na łatwość późniejszej odsprzedaży.

Do „Wielkiej Piątki” należą:

 

  • Krugerrand – najstarsza moneta bulionowa na świecie. Jest emitowana przez południowoafrykańską mennicę Rand Refinery od 1967 roku. Jej nazwa powstała z połączenia nazwiska byłego prezydenta RPA (Paul Kruger) i tamtejszej waluty (rand). Do dziś jest to jedna z najbardziej znanych i najczęściej bitych monet inwestycyjnych na świecie. Krugerrand wyróżnia się unikalnym składem: zawiera nie tylko złoto (próby 916), lecz także domieszkę miedzi (8,34%), która zwiększa odporność stopu na zarysowania i nadaje monecie charakterystyczną barwę. 
  • Kanadyjski Liść Klonowy – moneta bulionowa z czystego złota próby 999,9. Jest emitowana od 1979 roku przez Royal Canadian Mint. Jej rewers zdobi symbol Kanady, czyli liść klonu, a na awersie znajduje się podobizna brytyjskiego monarchy. Złoto wykorzystywane do produkcji monet pochodzi wyłącznie ze złóż kanadyjskich. W 2007 roku kanadyjska mennica wyemitowała Kanadyjski Liść Klonowy o rekordowej wadze 100 kg.
  • Australijski Kangur – moneta emitowana przez australijską mennicę Perth Mint. Od 1986 roku jest wykonywana z czystego złota próby 999,9. W latach 1986–1988 na jej rewersie znajdował się samorodek, który następnie został zastąpiony wizerunkiem kangura. Awers zdobi natomiast podobizna brytyjskiego monarchy. Projekt rewersu jest co roku inny, dlatego Australijski Kangur ma zarówno wartość inwestycyjną, jak i kolekcjonerską.

 

  • Amerykański Orzeł – w gronie najpopularniejszych monet nie mogło zabraknąć propozycji amerykańskiej. Złote monety z USA są wybijane przez U.S. Mint od 1986 roku. Amerykański Orzeł zawiera 91,67% złota, 5,33% miedzi i 3% srebra, dzięki czemu jest bardziej odporny na zarysowania. Na awersie znajduje się podobizna kobiety, symbolizująca wolność, a rewers zdobi wizerunek orła. Od 2021 roku jest to profil głowy bielika amerykańskiego – wcześniej na monetach widniał samiec orła unoszący się nad gniazdem z samicą i młodymi.
  • Wiedeńscy Filharmonicy – austriacka moneta inwestycyjna, bita od 1989 roku przez mennicę Münze Österreich. To jedyna europejska bulionówka wśród monet z „Wielkiej Piątki”. Powstaje z 24-karatowego złota próby 999,9, a od 2002 roku jej nominałem jest euro (wcześniej był to austriacki szyling). Projekt monety został w całości poświęcony słynnej orkiestrze Filharmoników Wiedeńskich – awers przedstawia organy z sali koncertowej Musikverein, a na rewersie znajdują się instrumenty muzyczne, takie jak wiolonczela, skrzypce, altówka, róg francuski, fagot i harfa.

Na co zwrócić uwagę, wybierając złote monety bulionowe?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w złote monety, zwróć uwagę na poniższe wskazówki:

  • Wybieraj najbardziej rozpoznawalne monety, które są łatwiejsze w odsprzedaży – i to na całym świecie.
  • Największą popularnością i płynnością cieszą się monety jednouncjowe (1 oz = 31,1 g).
  • Aby uniknąć podróbek, kupuj tylko w renomowanych mennicach, takich jak Mennica Kapitałowa (zakupy stacjonarne i online).
  • Złote monety lokacyjne to dobry sposób na ochronę kapitału przed inflacją i utratą wartości – złoto od lat jest nazywane „bezpieczną przystanią”.

Warto też wiedzieć, że poza „Wielką Piątką” na rynku znajduje się wiele innych monet inwestycyjnych ze wszystkich kontynentów. Możemy do nich zaliczyć między innymi Amerykańskiego Bizona (U.S. Mint), Britannię (Royal Mint), Chińską Pandę (China Gold Coin Corp) czy Orła Bielika (Mennica Polska). 

Czy moneta inwestycyjna ma wartość kolekcjonerską?

Monety bulionowe nie są monetami kolekcjonerskimi. Podczas gdy te pierwsze są wybierane przez inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój kapitał, po te drugie sięgają głównie kolekcjonerzy i miłośnicy numizmatyki. Złote monety bulionowe emituje się w celach inwestycyjnych, a ich wartość zależy głównie od zawartości kruszcu. Z kolei monety kolekcjonerskie pojawiają się w ograniczonym nakładzie, najczęściej przy okazji ważnych wydarzeń. Wartość takich monet często przewyższa cenę kruszcu – zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z trudno dostępnym numizmatem. 

Warto jednak zauważyć, że niektóre monety lokacyjne mogą z czasem nabyć wartość kolekcjonerską – przykładami są Australijski Kangur, którego rewers co roku się zmienia, czy seria Lunar, również emitowana przez mennicę Perth Mint. Seria Lunar występuje w ograniczonych edycjach i nakładach, dlatego łączy walory monet inwestycyjnych i kolekcjonerskich, a w każdej edycji znajduje się 12 monet.